HIVPlus.LV AGIHAS.LV HIV.LV
Please login or register.

Login with username, password and session length
Advanced search  
Pages: [1]   Go Down

Author Topic: HIV infekcijas gēnu terapija ir atzīta par drošu  (Read 2593 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

alexl

  • Offline Offline
  • Gender: Male
  • Posts: 173

Amerikāņu zinātnieki ir apstiprinājuši HIV infekcijas gēnu terapijas drošību. Kā ziņo WebMD, pētījumus veica grupa speciālistu no Kalifornijas universitātes Losandželosā (University of California, Los Angeles) Ronalda Micujasu (Ronald T. Mitsuyasu) vadībā. Pētnieki par savu darbu pastāstīja Antibakteriālo aģentu un ķīmijterapijas starpnozaru konferencē.
Viens no galvenajiem imūndeficīta vīrusa mērķiem ir T – limfocīti. Infekcijas izraisītājs nokļūst šūnā pateicoties receptoram, ko kodē gēns CCR5. Jaunā ārstēšanas metode ir balstīta uz šī gēna izvadīšanu no pacienta T – limfocītiem, pēc kā slimniekam injicē viņa imūnsistēmas modificētas šūnas. Modifikācijas procesā apmēram trešā daļa T – limfocītu saņēma mutējušā gēna CCR5 dubultu kopiju, kas padarīja tos praktiski neuzņēmīgus pret HIV.
Zinātnieki pastāstīja par diviem pētījumiem, kuros piedalījās 15 pacientu. Slimniekus novēroja gadu pēc modificēto T - limfocītu ievadīšanas. Visiem dalībniekiem tika konstatēts stabils T – limfocītu skaita pieaugums uz asins tilpuma vienību. Bez tam trijiem brīvprātīgajiem samazinājās vīrusu slodze (slimības ierosinātāju skaits asinīs). Pie kam vienam pacientam HIV esamību asinīs pārstāja uzrādīt laboratorijas analīzes.
Micujasu atzīmēja, ka minētajam brīvprātīgajam jau bija viena mutējušā gēna CCR5 kopija. Tāpēc ārstēšanas procesā šim slimniekam bija apmēram divas reizes vairāk pret imūndeficīta iedarbību nejūtīgu T – limfocītu.
Pēc darba rezultātiem jaunā ārstēšanas metode tika atzīta kā droša. Pētnieki terapijai nekonstatēja negatīvus blakusefektus. Modificētie T – limfocīti saglabājās slimnieku asinīs ne mazāk kā gadu.
Kā tika ziņots agrāk, jaunā ārstēšanas metode tika izstrādāta pateicoties kādam HIV inficētam vācietim, kurš izveseļojās pēc kaulu smadzeņu pārstādīšanas. Ārsti viņam piemeklēja donoru, kas bija gēna CCR5 mutācijas nēsātājs. Trīs gadus pēc transplantācijas HIV klātbūtne pacienta organismā nebija nosakāma.
Logged

alexl

  • Offline Offline
  • Gender: Male
  • Posts: 173
Re: HIV infekcijas gēnu terapija ir atzīta par drošu
« Reply #1 on: 24.09.2011 22:38:23 »

Pētniekiem ir izdevies izmantot HIV vīrusu cīņai pret vēzi
Pensilvānijas Universitātes zinātnieki nolēma izmantot vienu slimību, lai cīnītos pret citu. Tādā nolūkā viņi ģenētiski izmainīja HIV, lai pēc tam pārprogrammētu vēža slimnieku imūnsistēmu un piespiestu to cīnīties pret vēža šūnām, raksta Discovery News.
Iepriekšējā testēšana parādīja: pieeja ļāva nogalināt vēzi diviem pacientiem un pavājināt tā norisi trešajam. Viņiem visiem sākotnēji tika diagnosticēta hroniska limfoleikoze. Pēc ekspertu teiktā, tehnoloģiju var reāli adaptēt citu, īpaši tādu grūti ārstējamu vēža formu ārstēšanai kā aizkuņģa dziedzera, olnīcu vēzis un mezotelioma.
Tātad pieejas būtība ir sekojoša: vispirms cilvēka asinis izlaiž caur speciālu aparātu, atdalot T – šūnas, bet asinis atgriežot ķermenī. Šīs šūnas tiek inficētas ar izmainītu HIV formu. Tajās tiek ieviesti gēni, kas liek atpazīt un iznīcināt noteiktu vēža tipu, vairojoties un dzīvojot organismā mēnešiem ilgi. Jau izmainītās T – šūnas satur sevī tā saucamos antigēnu receptorus – himeras – proteīnus, kas dod tiem iespēju atpazīt un iznīcināt vēža šūnas. Ķīmijterapija, savukārt, nogalina pacientam jebkuras palikušās T – šūnas, lai vecās netraucētu jaunajām, izmainītajām izplatīties.
Intervijā The New York Times pētījuma dalībnieks Karls Džuns pastāstīja, ka tas padara cilvēka organismu līdzīgu bioreaktoram. Nākošo nedēļu pēc ārstēšanas laikā pacientam var paaugstināties temperatūra, parādīties drebuļi, drudzis, zems asinsspiediens un tamlīdzīgi gripas simptomi. Tos izraisa T – šūnu izstrādāto citokīnu savienojumi. Tās ir cīņas ar vēzi pazīmes.
Logged
Pages: [1]   Go Up